Od redaktora:

Rozwiń

Cieszę się, że Próbując odnaleźć się w nowej sytuacji nie zapominacie o swojej pasji, czyli motocyklach.

Mam wrażenie, że jednym z pozytywnych skutków pandemii koronawirusa jest mnóstwo motocykli, które wyjechały na ulice. Coraz więcej motocyklistów widać nie tylko w miastach, ale także na trasach poza nimi. Gdy w jeden z majowych weekendów wybrałem się do Kotliny Kłodzkiej, na piękną i niezbyt uczęszczaną trasę ze Złotego Stoku do Lądka-Zdroju, byłem pod wrażeniem liczby motocyklistów. Było ich mnóstwo! Prawie jak w Alpach. Jedni jechali w spokojnym tempie, inni mocniej odkręcali gaz. Tym, co łączyło wszystkich bikerów, których spotkałem, była przyjemność czerpana z jazdy. Tak trzymać!

Ponieważ zaraz za rogiem czają się wakacje, w tym numerze przygotowaliśmy kilka wakacyjnych tematów i dlatego proponuję, żebyś rozpoczął przeglądanie tego numeru nietypowo, bo od końca. W tym wydaniu znajdziesz np. test kasków na turystyczne enduro. Do naszego zestawienia trafiło 10 mniej znanych modeli, kosztujących od 419 do prawie 1700 zł. Każdy z garnków musiał zaliczyć test podczas jazdy na drodze i trafić do laboratorium, gdzie podczas prób dokonał żywota. Ponieważ uważamy, że norma ECE jest tylko narzędziem mającym dopuścić lub nie dany produkt do sprzedaży, wszystkie kaski zostały ocenione według naszego systemu, który powstał przy współpracy ze specjalistami. Nasze kryteria są o wiele precyzyjniejsze i ostrzejsze niż norma ECE. Wnioski z testu zebraliśmy na stronie 66.

Najczęściej zadawane pytanie przed wyjazdem: w jaki sposób spakować się na motocykl? Postanowiliśmy sprawdzić, jak spisuje się w praktyce osiem toreb mocowanych na zbiorniku. Nie są to jednak torby przyklejane na magnesy ani przypinane paskami. Do tego testu trafiły tankbagi mocowane za pomocą systemu tanklock, uchwytu przypominającego kształtem podkowę i mocowanego śrubami przy wlewie paliwa. Zaletą tego rozwiązania jest proste (wystarczyć pociągnąć małą zawleczkę) i błyskawiczne zdjęcie torby ze zbiornika. Który z modeli wybrać? Niech pomocą będzie nasz test na stronie 72.

W tym numerze Jarek sprawdził działanie motocyklowego wideorejestratora Innovv. Jego nietypowość polega na tym, że zapisuje obraz z dwóch kamer – jednej skierowanej w przód, drugiej w tył. W ten sposób zyskujesz pełny obraz tego, co dzieje się wokół ciebie. To może przydać się w godzinie „W”, gdy na przykład sprawca wypadku będzie chciał za wszelką cenę zrzucić winę na ciebie.

Czy wiedziałeś, że w fabryce Ducati zanim z taśmy zaczęły zjeżdżać motocykle produkowano radia? Mówiąc Ducati, oczami wyobraźni widzisz widlaste V2 z rozrządem desmodromicznym. Początki tej kultowej firmy nie miały nic wspólnego z motocyklami. Historię Ducati przybliża Michał.

Ponieważ pogoda jest coraz lepsza, życzę udanych wyjazdów i do zobaczenia w trasie.

Polecamy:

Teleport na dwóch kołach

Na początku jarałem się jak mały Kazio – wydawało mi się, że w postaci BMW s 1000 XR znalazłem maszynę do teleportacji. Jednak im głębiej w las, tym więcej drzew...

Enduro na głowie

Kask na głowę i już jesteś podróżnikiem, odkrywcą, samotnym kowbojem. A może jesteś gościem, którego motocykl jeszcze nie miał okazji pojeździć po luźnej nawierzchni? Nieważne, liczy się przygoda. Oto porównanie dziesięciu kasków do turystycznych enduro.

Test+Technika

6 Choroba Vyrusowa

Vyrus Alyen 988 – to motocyklowe dzieło sztuki trafi do bardzo wąskiego grona: powstanie tylko 20 takich maszyn.

16 Retro Racer

Husqvarna Vitpilen 701 to połączenie café racera z motocyklem futurystycznym. Oto, jak jeździ ta stylowa hybryda.

22 Stary czy nowy?

Pierwsze wydanie Yamahy Tracer 700 okazało się sporym hitem. Chwalono tę tanią maszynę uniwersalną. Czy jego następca ma szansę powtórzyć ten sukces?

30 Małe kroki – wielkie rezultaty

Siedem topowych superbike’ów zmierzyło się w drugiej rundzie wielkiego testu. Najlepszy na drodze mógł być tylko jeden.

40 Teleport na dwóch kołach

Nowe BMW S 1000 XR kontynuuje tradycję poprzednika. Jego sportowy silnik powoduje, że to prawdziwa rakieta.

50 Trzeba mieć styl

Moto Guzzi V9 Roamer ma w sobie coś z japońskiego soft choppera. Czy w parze ze stylem idzie przyjemność z jazdy?

Serwis

54 Gra Pozorów

Debiut Kawasaki Ninja 250 w 2007 roku zapoczątkował powrót małych pojemności. Jak Ninja 250 spisuje się jako motocykl używany?

56 Swobodne surfowanie

Dla wielu to najładniejsze i najlepiej jeżdżące Moto Guzzi. Czy jest na tyle trwałe, by rozważyć zakup Griso 1200 8V z drugiej ręki?

58 Autostrada do piekła

Konfrontacja dwóch zawodników wagi ciężkiej. Yamaha XVS 1900 Midnight Star w szybkim pojedynku zmierzyła się z Kawasaki VN 1700 Vulcan.

66 Enduro na głowie

Kaski adventure mają sporo zalet, ale też nie brakuje im wad. Nasz test 10 modeli.

72 Na kłopoty tanklock

Tankbag mocowany do zbiornika na specjalny pierścień to ciekawy pomysł. Sprawdzamy wady i zalety takiego rozwiązania w 8 modelach.

76 Twarde dowody

Czy montowanie wideorejestratora w motocyklu ma sens? A jeśli tak, to jakiego? Oceniamy to na przykładzie zestawu Innovv K2.

Magazyn

80 Czasem mniej znaczy więcej

Ciekawa wizja café racera na bazie BMW K 100 RS to dzieło warsztatu Dixer Parts. Czy spodoba ci się Zero?

84 Tre colori: rosso

Historia Ducati jest zawiła i pełna zakrętów. Przyjrzeliśmy się jej dokładnie. Opisujemy, jak to wszystko się zaczęło.

90 Pojeździsz i podjesz

Podróże po Francji to nie tylko piękne widoki, ale też kulinarne zachwyty. Motopodróż po regionie Ain.