TEST+TECHNIKA

16 Wędrujący duch BMW

Zastosowane w BMW G 450 X współosiowe ustawienie łożyska wahacza i zębatki zdawczej łańcucha nie zachwyciło. Jednak Husqvarna TE 449 dostała to rozwiązanie. Czy tym razem z sukcesem?

20 Szczytowe osiągnięcia

20 motocykli walczy o to, który najbardziej nadaje się na wysokogórskie serpentyny – pierwsza część relacji z tegorocznej edycji (szóstej z kolei) megatestu Alpen Masters.

44 W domu bez klamek

Aprilia NA 850 GT Mana, Honda VFR 1200 F DCT, Honda DN-01, Yamaha FJR 1300 AS i BMW K 1300 S – w tych sprzętach zastosowano inne rozwiązania niż znane wszystkim skrzynie biegów. Co lepsze – klasyka czy high-tech?

52 Czy jest tu jakiś cwaniak?

Urodzony na Tajwanie SYM Citycom 300i jakością nie ustępuje skuterom z Włoch i Japonii, zresztą ceną również nie. Pierwszy raport z testu długodystansowego.

58 800 kontra litr

Rywalizacja braci nie-bliźniaków. 800-centymetrowa Yamaha Fazer8 ma poważne atuty. Czy wystarczą, aby dokopać najnowszej wersji litrowego Fazera?

68 Rentgen po maratonie

Prawie 30 tys. km – tyle na pewno wystarczy, by poznać wszystkie zalety i wady Triumpha Tigera 1050, którego męczenie w teście długodystansowym dobiega końca. Tych pierwszych było znacznie więcej niż tych drugich. Wkrótce rozbiórka silnika do śrubki i pomiary zużycia jego elementów.

76 Rocznicowy tuning

999 – tyle egzemplarzy liczy jubileuszowa seria Suzuki GSX-R 1000, wyprodukowana z okazji 25-lecia GSX-R-ów. Andy Meklau dzieli się z nami swoimi wrażeniami z jazdy tym sprzętem.

SERWIS

82 Składak

Recepta jest prosta: lekko osłabiony silnik od przecinaka plus nieskomplikowane podwozie. I oto mamy udany motocykl – Fazera. O nim w dziale „motocykl używany”.

104 Wszystko w twoich rękach

Testujemy dziewięć par rękawic uniwersalnych. W tych, które zajęły cztery pierwsze miejsca, zastosowano patent o nazwie X-Trafit. Co to takiego?

MAGAZYN

114 Rower power

Z siodeł motocykli towarzyszących kolarskiemu wyścigowi Tour de Pologne widać, że na każdym metrze trasy idzie walka na całego. Jakie zadania mają motocykliści uwijający się wokół peletonu i jakich sprzętów dosiadają.

118 Raz kozie śmierć!

Kolejna mission teoretycznie impossible, którą udało się doprowadzić do szczęśliwego finału: czytelnik naszego miesięcznika na grzbiecie 27-letniej Jawy 350 pojechał na Ukrainę oraz do Rumunii. I – co ważniejsze – wrócił w całości, nie w kawałkach! Był m.in. w siedzibie hrabiego Drakuli.

SPORT

124 Dziś Lorenzo, jutro Ben Spies?

Lorenzo zmierza do zwycięstwa w MotoGP. Ale ostatnio nie tylko ściganie przyciągało uwagę. Oficjalnie potwierdzono bowiem dwie wiadomości: 1. w przyszłym sezonie Valentino Rossi przesiądzie się na Ducati; 2. w fabrycznym teamie Yamahy zastąpi go Ben Spies.

132 Pierwszy mistrz

Austriak Andreas Meklau potwierdził swoją klasę: jako pierwszy w tym sezonie zapewnił sobie tytuł mistrza Polski. Wygrał klasę Superstock 1000. Na rozstrzygnięcia w innych klasach trzeba jeszcze poczekać.

138 Powrót do Poznania

Drugą i trzecią rundę Honda CBR 125 R Cup i Honda Hornet Cup rozegrano na poznańskim torze wyścigowym. Fajny pomysł: jako VIP-y startują ci, którzy na Hondach stawiali pierwsze wyścigowe kroki.

140 Wreszcie wystartowali

Z około dwumiesięcznym opóźnieniem rozpoczęła się tegoroczna rywalizacja w obu klasach Suzuki GSX-R Cup. Odwołanie czerwcowych zawodów w Modlinie spowodowało, że klasyfikacja końcowa zostanie ustalona po zaledwie trzech rundach.

STAŁE RUBRYKI

3 Od redaktora

6 Krótko

74 Kalendarz październikowych imprez w kraju i za granicą

90 Ogłoszenia drobne

96 Garaż

102 Rentgen

110 Relacje z imprez

142 Notatnik sportowy

146 Co w następnym numerze