Od redaktora:

Jacek Ociepko
redaktor naczelny

Rozwiń

Na początek zagadka: gdzie twoim zdaniem należy zaparkować motocykl, by był najbezpieczniejszy (czytaj: była najmniejsza szansa jego kradzieży)? Obstawiam, że pierwszą odpowiedzią, jaka przyszła ci na myśl, był garaż. Ja zgadłem, ty nie. Z policyjnych statystyk wynika, że 6 na 10 motocykli znika właśnie z garażu. Nie pomagają zamki ani blokady. Jasne, że policyjne statystyki nie rozróżniają dobrze zabezpieczonego garażu w domku jednorodzinnym od podziemnego w bloku, czyli de facto od dwóch linii namalowanych na podłodze.

Fakt jednak pozostaje faktem. Prawda jest też taka, że dzisiaj chyba żaden szanujący się złodziej nie odjeżdża motocyklem na kołach. O wiele łatwiejsze jest wywiezienie go busem (ze zdjętymi tablicami, jeśli jest monitoring) i rozbrojenie zabezpieczeń w dziupli, bez stresu i co najważniejsze bez spojrzeń ciekawskich. Co roku w Polsce ginie co najmniej 700 maszyn, a najbardziej cenioną przez złodziei marką jest Honda. Co więc zrobić, żeby nie dać się złodziejowi? Przede wszystkim pamiętaj, że ukraść można każdą maszynę. Tobie pozostaje tylko jak najbardziej utrudnić zadanie złodziejowi. Dlatego nie chwal się przed całym światem, gdzie zostawiasz swój motocykl. Żyj w zgodzie z sąsiadami, bo to właśnie oni mogą spłoszyć złodzieja, gdy wychodzą na wieczorny spacer z psem albo spędzają sporo czasu na przydomowej ławce. O innych patentach na zabezpieczenie motocykla przeczytasz na str. 70–71. Inną ciekawą statystyką jest zachowanie się kierowców po zaostrzeniu w maju tego roku przepisów o ruchu drogowym. W tym czasie ponad 11 000 z nich straciło prawko za zbyt szybką jazdę. Wynik robi wrażenie. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że wielu kierowców przycisnęło gaz mocniej, kierując się zasadą: jadę szybciej, ale nie przekraczam granicy 100 km/h w mieście, bo wtedy mogę stracić prawko. W ten prosty sposób tempo jazdy w mieście zamiast spaść – wzrosło. Ale to już inna historia. 

Polecamy:

Kawasaki Ninja H2 i H2R. Te maszyny rozpalają wyobraźnię. Dlatego sprawdziliśmy co potrafią na torze. H2 osiągnęło 297 km/h w 19,4 sekundy! A H2R... Zresztą przeczytaj sam.

Jeździmy Hondą RCV 213 V-S. Dzięki tej maszynie poczujesz się jak zawodnik z MotoGP. Czy motocykl z wieloma genami z MotoGP sprawdzi się na publicznych drogach? Dani Pedrosa i Marc Márquez głosują na nią.

TEST + TECHNIKA

20 Granice możliwości?

Znamy już część maszyn, które będą rozpalać nasze emocje w sezonie 2016, i maszyn koncepcyjnych, które zapowiadają dalszą przyszłość.

28 Wyścig z diabłem

Jeździmy Hondą RCV 213 V-S. Czy maszyna z wieloma genami z MotoGP sprawdzi się na publicznych drogach? Dani Pedrosa i Marc Márquez głosują na nią.

34 Need for speed

Kawasaki Ninja H2 i H2R rozgrzewają wyobraźnię. Dlatego sprawdziliśmy co potrafią na torze. H2 osiągnęło 297 km/h w 19,4 sekundy! A H2R... Zresztą przeczytaj sam.

42 Made in Polska

Romet wprowadził na rynek lekkie turystyczne enduro – ADV 250. Mieliśmy okazję nim pojeździć. Bardzo nas zaskoczył.

48 Zwycięstwo w genach

Husqvarna rozwinęła skrzydła pod opieką KTM-a. Widać to po modelach na przyszły sezon. Przetestowaliśmy kilka crossówek.

52 Uliczny wandal

Triumph Street Triple 675 RX, którego męczyliśmy na drogach i torze wyścigowym, uświadomił nam, że do fajnych rzeczy człowiek szybko się przyzwyczaja...

SERWIS

58 Coś dla turystów

Na celownik wzięliśmy używaną beemkę R 1200 GS z przebiegiem 50 tys. km. Poznaj jej plusy i minusy.

64 Mróz szkodzi

Wymiana płynu chłodzącego w motocyklu to bułka z masłem, pod warunkiem że wiesz, jak to zrobić. Nasz poradnik.

66 Mocy, przybywaj!

Jak dobrać ładowarkę do akumulatora swojej maszyny? Sześć najlepszych propozycji.

70 Cena spokoju

Co zrobić, by nie stać się ofiarą złodzieja? Parę rad, jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą. W tej „zabawie” chodzi o to, by maksymalnie utrudnić złodziejowi życie

78 Chroń swój słuch

Z jednej strony dźwięk silnika to najpiękniejsza muzyka, z drugiej szum powietrza zamęczy każdego. Czy zatyczki do uszu mają sens?

MAGAZYN

80 Fakty i mity

Obalamy lub potwierdzamy niektóre z opinii popularnych wśród motocyklistów.

82 Od latarni do latarni

W okolicach Ustki odbył się pierwszy Rajd Latarników. Atrakcji było sporo.

84 Złoty pociąg

Wprawdzie skarbu nie odnaleziono, ale i tak było fajnie. Wyjazd w okolice Walimia na Dolnym Śląsku.

86 Ale Meksyk, czyli majtki pod sufitem

Kto by pomyślał, że przypadkowe spotkanie na Nordkappie zakończy się wyprawą po meksykańskich bezdrożach Baja California...

SPORT

92 Lepsza wersja Pedrosy

Po wyścigu w Misano w rywalizacji o zwycięstwo w klasie MotoGP liczą się już tylko Jorge Lorenzo i Valentino Rossi.

96 Wszystko dla zielonych

W Kawasaki radość. Przed ostatnią eliminacją sezonu Jonathan Rea ma w kieszeni zwycięstwo w WSBK, a Kenan Sofuoglu mistrzostwo WSSP.