Od redaktora:

Red. nacz.
Jacek Ociepko

Rozwiń

Niech sezon trwa cały rok!
Wielu motocyklistów uważa, że gdy tylko słupek termomentru spadnie poniżej +15O Celsjusza, trzeba wstawić motocykl do garażu i uroczyście zakończyć sezon. O ile zgadzam się z tą drugą częścią (bo każdy pomysł na imprezę jest dobry), o tyle za żadne skarby nie dam sobie wmówić, że chłód usprawiedliwia odstawienie motocykla. Wiem, przyjemność z jazdy pryska, gdy palce u rąk grabieją i nie masz sił ścisnąć klamki sprzęgła. Ale nie w tym rzecz. Po pierwsze, pamiętaj, że na rynku masz spory wybór bielizny chroniącej przez zimnem (nie zachęcamy do kupowania motocyklowych ciuchów z morlastu!) i nie jesteś skazany na najdroższe zestawy. Czasami te supermarketowe i niskobudżetowe też robią robotę. Wystarczy, że włożysz pod taką odzież bieliznę termoaktywną, uzupełnisz ją kompletem polarowym i motocyklowymi teksami z membraną, pod kask włożysz kominiarkę z windstopperem chroniącym gardło i już chłód przestaje być tak dużym problem. Po drugie, nikt nie mówi, że jesienne wyjazdy muszą być długie i że kilometry musisz nawijać w sprinterskim tempie. Po trzecie, zawsze możesz zatrzymać się w fajnej knajpie, koło której przejeżdżałeś milion razy, ale nigdy się tu nie zatrzymałeś. Po czwarte, wystarczy, że zafundujesz sobie parę ciepłych rękawic, a już twój sezon będzie o kilka tygodni dłuższy. Które rękawice wybrać? Żeby ułatwić ci wybór, prześwietliliśmy 14 najfajniejszych naszym zdaniem par dostępnych w sklepach motocyklowych. W porównaniu (str. 62) mamy modele z każdej półki cenowej i choćby z tego powodu na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Na kilka dni przed zamknięciem tego numeru Michał wskoczył na Suzuki SV 650 i zafundował sobie krótki wypad na czesko-polskie pogranicze oraz na słynące ze znakomitej jakości asfaltu winkle. Choć temperatura spadła grubo poniżej +10O, a chmury lizały szczyty drzew, jego podsumowanie wycieczki było krótkie: „Superwyjazd, żałujcie, że was tam nie było!”. Gdzie są wspomniane zakręty? Zajrzyj na stronę 72.

I pamiętaj: nie daj się zimie! Póki na asfalcie nie ma lodu, każdy pomysł na wyjazd motocyklem jest dobry!

Polecamy:

Kasa to nie wszystko: Kawasaki Versys 650, Suzuki V-Strom 650 XT i Yamaha Tracer 700, są o wiele tańsze do swych krewniaków z litrowymi silnikami. Mimo że dysponują mniejszymi mocami , a ich osiągi są skromniejsze, te motocykle nie rozczarowują. Mało tego, potrafią dać sporo radości z jazdy i sprawdzają sie na co dzień. Postanowiliśmy sprawdzić kto w tej ekipie okażę się numerem jeden.

Szkoła enduro: Jesień nie musi oznaczać końca sezonu, zima w sumie też nie. Wystarczy zjechać z asfaltu i ruszyć w teren. Tyle tylko, że aby dobrze się bawić i potem nie płakać warto wiedzieć to i owo. W pierwszej z trzech części zajęliśmy się właściwą pozycją na motocyklu, przyspieszaniem, hamowaniem i wchodzenie w zakręty.

TEST + TECHNIKA

22 Rewolucja październikowa

Premiera nowej Yamahy YFZ- R6

24 Zadyma na cztery łapy

Can-Am Maverick X3 X ds jeży włosy pod kaskiem. Sprawdziliśmy również quadową rodzin Outlanderów.

28 Łobuz z Hinckley

riumph Street Twin - raport z jazdy

30 Kasa to nie wszystko

est porównawczy Kawasaki Versysa 650, Suzuki V-Stroma 650 XT i Yamahy Tracer 700

40 Huski coraz lepsze

Czy odchudzona o parę kilogramów Husqvarna FE 350 dokopie rywalom

44 Django na 100 000 sposobów

„125” wcale nie musi być nudna co pokazał nam Peugeot Django

SERWIS

52 Twardy zawodnik

Używana Hondę Transalp XL 700 V pod lupą

56 Ukręcony łeb

Urwana lub ukręcona śruba to jeszcze nie koniec świata. Radzimy, jak rozwiązać ten problem

58 Twój arsenał

Kilka słów o chemii, którą zadbasz o swój motocykl przed kolejnym sezonem

62 Daj w łapę

Nasz przegląd rękawic, dzięki którym zima będzie mogła nagwizdać twoim dłoniom.

66 Szkoła enduro

W pierwszej części piszemy o prawidłowej pozycji, przyspieszaniu, hamowaniu i brać zakrętach

MAGAZYN

72 Czeska strona mocy

Zaproszenie na weekendowy wypad w okolice Ołomuńca, Pardubic i Hradca Kralovego

74 Złoty pies pilnuje hotelu

Bułgaria to nie tylko czarnomorskie plaże. Przekonali się o tym nasi czytelnicy, który pojechali tam na motocyklach.

SPORT

82 DesmoDovi - jestem numerem 9

Aż dziewięciu zawodników stanęło w tym sezonie na najwyższym stopniu podium MotoGP

86 Chaz Davies i siedmiu wspaniałych

7 zwycięstw w 8 ostatnich wyścigach WSBK nie wystarczyło, aby Chaz Davies doścignął Jonathana Reę